Vissza   Szerver Fórum > Szerver > RAID mizériák

RAID mizériák RAID vezérlők és merevlemezek, redundancia és I/O teljesítmény

Válaszol

Téma eszközök Megjelenítési módok

6Gb/s SAS RAID, érdemes váltani?
Régi 2010-05-15, 12:13
ikon logója
ikon ikon nem elérhető
arcom egy ikon

Összes hozzászólás: 28
ikon elindult a közkedveltség útján
Alapbeállítás 6Gb/s SAS RAID, érdemes váltani?

Egy fontos kérdés a frissen megjelent 6Gb/s SAS RAID vezérlőkkel kapcsolatban: megéri erre váltani a jelenlegi 3Gb/s-os RAID vezérlőről? Amenniyre én tudom, a diszkek (de akár az SSD-k is) nagyon messze vannak a 3G-s írási/olvasási sebességtől. Akkor honnan jön a teljesítményfokozás?

Utánanáztem és pl. a Seagate Cheetah SAS 10k RPM diszkek 88MB/sec/diszk sebességet, a SAS 15k RPM diszkek pedig 120MB/sec/diszk sebességet tudnak. Ha a 3G-s RAID kártya elméleti sebessége 3G (amit kétlek, hogy elér) akkor legalább 4db. 10k-s SAS, vagy 3db. 15k SAS diszk kellene a 6G kihasználásához, jól okoskodok?
Válaszol idézettel

Régi 2010-05-15, 16:52
Keller logója
Keller Keller nem elérhető
Tag

Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 37
Keller elindult a közkedveltség útján
Alapbeállítás

Amikor a végső lemezsebességet nézed, akkor nem csak a merevlemez sebességét kell nézni, hanem az adatforgalom sebességét is a lemez és a kártya között. 3GB/s az kb. 300 MB/s elméleti sebességet ad. Értelemszerüen a 6Gb/s pedig kb. 600 MB/s Ha nagyméretű adatokat kell mozgatni (mondjuk 1MB, MegaByte), akkor az adat transfer 3.3ms-ot vesz igénybe 3G-s kártyán, amíg 6G vezérlőnél csak 1.7ms. A lemezek átlagos 3.5ms hozzáférési idejével számolva ez összesen 6.6ms és 5.2ms 3G illetve 6G esetén. Ez a végtelenül leegyszerüsített logika végeredményben 147 I/O-t ad másodpercenként 3G-nél és 192 I/O 6G-s lemeznél és vezérlőnél. Persze ha sokkal kisebb méretű adatmozgásokról beszélünk, akkor a különbség is csökken, kicsi adatcsomagoknál pedig eltűnik. Szóval a lemez és a vezérlő közötti adatmozgatási idő mindenképpen rövidebb lesz függetlenül a lemez sebességétől.
Válaszol idézettel

Régi 2010-05-15, 17:26
Keller logója
Keller Keller nem elérhető
Tag

Összes hozzászólás: 37
Keller elindult a közkedveltség útján
Alapbeállítás

Még egy dolog, a hagyományos PCI Express 1.1 szűk keresztmetszetté válik ebben az esetben, mert az x8-as csatolással is csak 2.0 GB/s a max. sebesség a hoszt felé (250 MB/s sávonként minkét irányban) így a 6Gb/s-os SAS 2.0 eszközöknek csak a PCI Express 2.0 csatolóval használva van értelme, így tudja csak kihasználni a full duplex 4.0 GB/s sávszélességet.
Válaszol idézettel

Régi 2010-05-16, 22:24
Kefe logója
Kefe Kefe nem elérhető
ENTER gomb nyomó

Összes hozzászólás: 159
Kefe elindult a közkedveltség útján
Alapbeállítás

Én azt mondanám, hogy ha Seagate Cheetah 15k7 300GB, 450Gb, vagy 600GB SAS merevlemez kerül a szerverbe, akkor automatikusan az új 6GB/s-os RAID vezérlőkben kell gondolkodni (és gondoskodni róla, hogy PCI Express x8 2.0 slotba kerüljön). Ez így topkategóriás I/O teljesítményt nyújt majd.

Ha ennél kisebb SAS diszk (Seagate Cheetah 15k6 146GB v. 73GB, melyek 3GB/s belső csatolóval rendlekeznek), esetleg SATA diszkről van szó, akkor szerintem elég a hagyományos 3GB/s-os RAID kártya.

Régi 2010-05-17, 08:02
Gery logója
Gery Gery nem elérhető
Tag

Hely: Kecskemét
Összes hozzászólás: 27
Gery elindult a közkedveltség útján
Alapbeállítás

Idézet:
ikon eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
...
Utánanáztem és pl. a Seagate Cheetah SAS 10k RPM diszkek 88MB/sec/diszk sebességet, a SAS 15k RPM diszkek pedig 120MB/sec/diszk sebességet tudnak.
...
a Seagate szerint a 15k7 sorozatú Cheetah sas diszkek 171MB/s-ot tudnak:
"Delivers high performance with sustained data rates up to 171MB/s"
Válaszol idézettel

Régi 2010-06-07, 07:39
Nic logója
Nic Nic nem elérhető
Matek prof

Összes hozzászólás: 44
Nic hamarosan elismert lesz
Alapbeállítás

Idézet:
ikon eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Egy fontos kérdés a frissen megjelent 6Gb/s SAS RAID vezérlőkkel kapcsolatban: megéri erre váltani a jelenlegi 3Gb/s-os RAID vezérlőről? Amenniyre én tudom, a diszkek (de akár az SSD-k is) nagyon messze vannak a 3G-s írási/olvasási sebességtől. Akkor honnan jön a teljesítményfokozás?

Utánanáztem és pl. a Seagate Cheetah SAS 10k RPM diszkek 88MB/sec/diszk sebességet, a SAS 15k RPM diszkek pedig 120MB/sec/diszk sebességet tudnak. Ha a 3G-s RAID kártya elméleti sebessége 3G (amit kétlek, hogy elér) akkor legalább 4db. 10k-s SAS, vagy 3db. 15k SAS diszk kellene a 6G kihasználásához, jól okoskodok?
Ha az alaplapod tudja a PCIexpress 2.0 szabványt és SAS diszkekkel, vagy SSD-vel akarod használni, akkor szerintem mindenképpen megéri.
Válaszol idézettel
Válaszol

Címkék
6gbs, raid, sas

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai