Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Hirtelen nagy látogatottság

Collapse
X
 
  • Filter
  • Idő
  • Show
Clear All
new posts

  • Hirtelen nagy látogatottság

    Lenne egy olyan problémám hogy forgalmazok egy terméket ami nagyon nagyon ritkán de reklámozzák a TV-be a találati lista első helyén vagyok.
    Nemrégiben volt egy TV-reklám és a pontkomnál lévő szerver 4 perc alatt kifagyott ez este 8kor történt és reggel 8ra indították újra.
    Nekem a rendszergazdám intéz mindent azzal az oldallal kapcsolatba én mennék saját szerverre mert hatalmas pénzkiesés volt. (Magamnak gyakorlás céljából már fenntartok egy viszonteladói tárhelyet az 1B-nél arról is kérném a véleményeteket ha tudtok róla valamit.)

    A kérdésem az lenne hogy milyen konfigurációt ajánlotok olyan estre ami a hétköznapokba 3-5000 látogató van. Tv-reklám idején 10-20 percen belül akár több 10ezer is lehet. futnia kell php, mysql és folyamatos email rengeteg...
    Az oldal kb. 500MB nagy növekedés nemvárható tehát nem tárhely igényes. A választ előre is köszi.
    Last edited by Gabox; 2010-07-28, 03:55.

  • #2
    Szia Gabox,
    ott valami más gond volt, nem szabad "kifagynia" egy szervernek, bármekkora is a terhelés. Olyan van hogy megnő a válaszidő és mondjuk perceket kell várni egy weblap letöltésre, de hogy teljesen lefagy a szerver és újra kell indítani az gáz.

    Bármilyen szervert veszel is a Remote Management Modul nagy segítség lehet ilyenkor: akár otthonról is újra tudod indítani a szervert ha "kifagyott", nem kell senkire sem várni. A Dell-nek (DRAC), IBM-nek és a HP-nak (Lights Out Remote Management Card) is van hasonló KVM menedzsment modulja.

    Összességében a 3-5000 látogató sem lenne túlságosan sok, mondjuk nem mindegy hogy szinte egyszerre érkeznek a reklám hatására.

    Javasolnék erre egy átlagosnál erősebb konfigot:
    • 2 db. E5620 Xeon processzor
    • 8GB RAM
    • hardveres RAID vezérlő
    • 4 db. 500GB-os SATA diszk RAID10-ben
    • Remote Management Modul


    Ez a konfig biztosan kiszolgálna egy hasonló terhelést.
    Last edited by Nic; 2010-07-28, 07:28.

    Comment


    • #3
      Nagyon köszönöm a választ még átkell rágnom a dolgot.
      Nekem vagyis a rendszergazdámnak azt mondták hogy a rendszer támadást észlelt és hogy 4-8 percen belül 30ezer látogató akarta ugyan azt a részt megnyitni és a szerver támadásnak érzékelte a nagy terhelést. Ez lehetséges? A másik fő probléma az volt hogy én elég látványosra csináltam a dolgot és nem spóroltam a képekkel és a képek méretével sem…
      Most ideiglenesen úgy lett megoldva hogy csináltunk egy mini oldalt amit az adminba tudok állítani és ideiglenesen kilövi a nagy oldalt és csak az a mini weblap jön be hogy TV-reklám esetén azért ki tudja szolgálni az aktuális látogatót.

      Egy erős szerver biztos ki tudná szolgálni még a nagy terhelést is csakhogy évi 2 alakalomért nem akarok beruházni milliós tételt.. Még átkell magam rágnom pár fórumon (mert elég kezdő vagyok) hogy konyítsak valamit hozzá…

      Comment


      • #4
        Nic eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Szia Gabox,
        ott valami más gond volt, nem szabad "kifagynia" egy szervernek, bármekkora is a terhelés. Olyan van hogy megnő a válaszidő és mondjuk perceket kell várni egy weblap letöltésre, de hogy teljesen lefagy a szerver és újra kell indítani az gáz.
        ha szarul van beállitva a sql akkor siman kifagythat pl kéréseket nem zárja le csak háttérbe dobja mem meg pikpak megtelik azt pápá mintha egy lasabb fork bomb lenne
        http://bit-tech.hu

        Comment


        • #5
          Nic eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Javasolnék erre egy átlagosnál erősebb konfigot:
          • 2 db. E5620 Xeon processzor
          • 8GB RAM
          • hardveres RAID vezérlő
          • 4 db. 500GB-os SATA diszk RAID10-ben
          • Remote Management Modul


          Ez a konfig biztosan kiszolgálna egy hasonló terhelést.
          Egy oldalnak ekkora szervert ???? Jól vagy??? nálunk kb: ugyanilyen szerver van, és közel: 1000 db weboldalt szolgál ki, köztük nem egy olyat ami napi 5-20 ezer látogatóval büszkélkedik.
          Meg tudnád indokolni minek a 2db E5620 as proci? ennek hány százalékát használná ki a fent említett oldal ? Mégis mit kell nekik számitani?
          (nálunk ennyi oldalra is kb 15-20% on mennek ezek a procik)
          Egy ilyen oldalhoz egy alsó kategóriás szerver is megteszi, legyen benne elegendő ram, és 2db gyors HDD (de erre jobb egy SSD)
          Prociból erre a célra tökéletesen elegendő 1db legolcsóbb Xeon proci ha már intelnél maradunk.
          Az egész oldal 500 MB akkor minek bele 8GB RAM ??? Ennyi memóriába még az oprendszer is 3x belefér.
          én 2x2 Gb Ramot javasolnék.
          Mivel maga az egész oldal csak 500 MB felesleges a RAID 10 és a 4db HDD.
          inkább legyen RAID 1, és 2db SSD, ezerszer jobb teljesítményt kapsz.
          A Raid vezérlő mondjuk tényleg jobb ha hardveres, bár elvileg alaplapi is megteheti igaz picit kockázatosabb, bár nekem már nem egy hardveres kártyám romlott el (igaz mint kiderült mindkettő gyári hibás volt, és még éles bevetés előtt cserélve lettek).

          Comment


          • #6
            Gabox azt írta, hogy a látogatók száma "Tv-reklám idején 10-20 percen belül akár több 10ezer is lehet."

            Erre kell szerintem méretezni a szervert és nem a szokásos üzemre.
            Én a helyében a vázolt erős vasat venném, kialakítanék rajta egy virtuális környezetet mondjuk 3-4 virtuális szerverrel (és 3-4 IP címmel), melyek között terheléselosztást valósítanék meg.

            Ehhez pedig pontosan egy ilyen konfigra lenne szükség.

            Arról nem is beszélve, hogy ha már szervere van az embernek, akkor az a valóságban mindíg többfunkciós lesz, pl. nem csak webszerver, hahem akkor már SMTP/levelező szerver is lesz, kap egy tűzfal szerver funciót is, stb.
            Villámgyorsan rádöbbensz, hogy kell az erős vas.

            Én annak a híve vagyok, hogy pontosan mint az építőiparban a statikai számításoknál, tervezd legalább másfél-kétszeresen túl a rendszert. Nagyon szar utólag ezért járogatni a szerverterembe, hogy plusz RAM-ot dugj bele, vagy viszel második processzort meg más hardver elemeket.

            Comment


            • #7
              Légyszives írd már meg nekem minek ekkora számítási teljesítmény egy 500 MB os oldalnak ?????????????????
              Az egész oldal álhat vagy 5 olddalbol, könyörgöm mit kell ezen számolni ????
              Az ügyfél írta neki nem szándéka webhostingot üzemeltetni.

              nah akkor számoljunk kicsit, mert úgy érzem hogy valaki nem tud számolni, vagy valami egyéb hiányosságok vannak.
              mondjuk akkor legyen 20 perc alatt 10.000 látogató, akik megnéznek 3 oldalt.
              ez akkor 72.000 másodperc alatt 30.000 oldallekérés, ami másodpercenként 2,4 oldal. (van olyan nyomtató, amelyik kb: ugyanennyi lapot NYOMTAT ennyi idő alatt!!!!)
              Ne mond már meg hogy ehez ekkora teljesítmény kell ???
              ha ezt mondod akkor neked eddig valami oltári szar szerverekkel volt csak dolgod, vagy valami iszonyat szar beállításokkal működhetett.
              Nálunk mint írtam szinte ugyanez a konfig van
              Egész pontosan:
              Alaplap: INTEL S5520HC
              Processzor: 2db INTEL E5520 (amint látható ez még a régebbi proci)
              Memória: 14 GB Kingston REG ECC RAM
              Raid: 3Ware 9690SA-8I
              Merevlemezek: 8db HDD Server WESTERN DIGITAL RE3 (1TB 7200rpm 32MB cache)

              És ezek most jelenleg másodpercenként csúcsidőben: 400-500 oldallekérést szolgálnak ki. Szerinted akkor a 2,4 oldal/másodperchez van szükség ekkora teljesitményre? A procik igy is csak átlag 20% on mennek.
              az egyetlen szük keresztmetszet a merevlemezeknél van.
              Az átlagos load: 2,91 (havi átlag)
              Ha már levelezés: az is megy a szerveren, az átlagos levélforgalom amit lebonyolítunk: percenként ~2820 db levél halad keresztül.
              Ez azért ilyen "sok" mert hírlevélküldő programot is adunk az ügyfeleknek, és van olyan ügyfél aki 50.000 levelet küld ki.

              Ha nálunk ekkora terhelés mellet 20% on megy a két proci ne mondja már senki, hogy 1db alap xeon proci ne birkózna meg ezzel az egy oldallal.

              Még valami a 2006 ban vásárolt ma már ócskának számító, 2db 3Ghz es 2 magos xeon procival szerelt gépünk is bőven több oldalt tudott kiszolgálni másodpercenként. Annak az ára ma meg jó, ha 80 ezer Ft (ennyiért bármikor odaadom)


              Ha 1db weboldalhoz ekkora teljesítményt ajánlasz akkor leírnád, hogy egy webhosting szolgáltatónak mit javasolsz ? Mert nagyon kíváncsi lennék erre.
              még a végén kiderül hogy szar gépeket vettünk és meg kell vennem az IBM töl a BlueIce-t a kb: 4000 db weboldalhoz.

              Comment


              • #8
                Karesz eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                ...
                Prociból erre a célra tökéletesen elegendő 1db legolcsóbb Xeon proci ha már intelnél maradunk.
                Az egész oldal 500 MB akkor minek bele 8GB RAM ??? Ennyi memóriába még az oprendszer is 3x belefér.
                én 2x2 Gb Ramot javasolnék.
                ...
                Erre a feladatra tényleg elég egy darab Xeon CPU meg 4GB RAM.
                Az más kérdés, hogy szerintem érdemesebb kétprocis alaplapot választani, amibe később még bármikor becuppanhat a második proci és még 4GB RAM.

                Comment


                • #9
                  Huhaaa nagy lett it a harc…
                  Következő képpen alakult a dolog.. Igen valóban nagy volt a processzor igény.. Sőőt hatalmas, csak hogy több aloldal is van ami 35 darab képnél többet tartalmaz kb. átlag pff 150Kb. Na most ez nem terhelné a procit ez winchester kérdés. Csak volt írva egy php ami azt csinálta hogy behúzta a nagy képet és lekicsinyítette annak idején azért lett így csinálva hogy az 1000 darab kép ne foglaljon helyet. Mint kiderült óriási hiba volt mert a szegény processzornak azt kellett csinálnija hogy: betöltődik a 200Kb. átalakítja kicsivé ráadásul jpg-ből gifet…. Na most egy látogató 35 kép az 2-5Mb. Proci: behuzza az 5MB átlakatja stb. Na most ezt szorozzuk meg pl. ha hirtelen jönnek 100-an.. akkor más másodpercenként 100MB-ok szaladgálnak.
                  Egyóval erre tényeg kellett volna valami erőmű…

                  Azóta ami történ: beszereztem egy vadi új Dual2 Genuine Intel(R) CPU 2160 @ 1.80GHz 2GB RAM az összes kép le lett ami egyébként 66X150px le lett kicsinyítve 2-5kb-ra. és így az ügyfél 3Mb helyett 80Kb-ot húz le..

                  És a proci vígan heverészik.. Jah adatbázis kapcsolatok csökkentve lettek stb tsb. Plusz a levelezés át lett alakítva.. a Másik hogy a nagy képek is csöketve lettek ill. egy vásárolt tárhelyen lettek letárolva a nagyobb dolgok. pl. pdf nagy képek stb. A szolgáltatóval megvan beszélve ismerem személyesen tud róla hogy előfordulhat egy nagyobb load. így az össz méret kb. pff 200Mb.

                  Lett tesztelve nem mondom hogy egy 10 percen belüli 20.000-re látogatottságtól nem lassulna be de ahogy a tesztek során kiderült úgy még 5másodperc alatt tudja tartani a betöltést. Gyenge gép de processzor számítások így szinte nincsenek akkor meg minek költsek el fél millát.
                  Lett rá dobva egy linux meg egy ispconfig 3-as.

                  Tanulság: Többet ésszel mint erővel
                  Last edited by Gabox; 2010-10-22, 05:38.

                  Comment


                  • #10
                    Mindenesetre nagyon köszönöm a hozzászólásokat itt sajnos én voltam a birka..

                    Comment

                    Working...
                    X